Lázeňský park

Lázeňský park


Lázeňský park má dlouhou a zajímavou historii. Z dostupné literatury je známo, že k bochořským lázním patřil také nevelký dům se zahradou. Sloužil k odpočinku hostů. Byla zde lehátka, kuželník a na zahradě stoly, kde se podávaly svačiny. Večer se konaly koncerty a podávalo se víno.

Lázně i s tímto parkem od MUDr Palackého koupili v roce 1947 Josef Zanáška z Bochoře a Antonín Petřík z Horní Moštěnice, ale už v květnu 1950 tento majetek přešel do národní správy MNV Bochoř.

Dům v parku pravděpodobně ztratil pro lázně na významu. V části domu bydlela Štěpánka Malantová, dlouholetá lázeňská a její manžel FrantišekMalanta, topič v lázních. Bývalé hostinské pokoje byly v padesátých a šedesátých letech pronajímány rodinám k bydlení.

Protože lázně byly pro MNV Bochoř velkou přítěží, převzaly je Komunální služby města Přerova a v roce 1967 se vrátily zpět MNV Bochoř. Tento stav trval do roku 1991. Po změně poměrů došlo na restituce majetků a lázně byly vráceny dědicům majitelů. Ti nechtěli lázně provozovat a prodali je Obci Bochoř. Park s budovou zůstal v majetku dědiců původních majitelů, kteří budovu i park využívali pro soukromou rekreaci.

Až v roce 2016 se majitelé rozhodli budovu i s parkem prodat Obci Bochoř a tak začala nová éra. Budova byla rekonstruována, v menší části vzniklo komunitní centrum mikroregionu Moštěnka a větší část byla přebudována na obecní knihovnu.

V parku bylo, bohužel, nutné vykácet březovou alej a nahradit ji výsadbou nové zeleně. V parku dnes vidíme travnaté plochy, nové stromky, malý vodotrysk, lavičky, dětské minihřiště, pouliční lampy a dva cvičící stroje pro seniory.

Rok 2018 byl rokem 100. výročí vzniku Československé republiky. Jako na spoustě míst po celé republice byly i v našem parku vysázeny stromy svobody. Jednalo se o poměrně vzrostlé lípy. U jedné z nich byl položen kámen s pamětní deskou.

28. října 2018 proběhla slavnost k uctění památky výročí republiky.

Roku 2019 starosta Tomáš Volek přihlásil proměnu budovy a parku do soutěže Má vlast cestami proměn-příběhy domova. Slavnostní vernisáž této putovní výstavy proběhla v Praze na Vyšehradě. Část soutěžních panelů byla vystavena v našem lázeňském parku.

Rok 2020 probíhal, jak všichni víme, protiepidemickými opatřeními. Přesto v letních měsících byla situace trochu volnější. Opět byly v parku vystaveny panely s proměnami. Tentokrát se jednalo o vstupní prostor s recepcí a čekárnou v lázních. Zároveň se v parku konal promenádní koncert.

Tolik o našem lázeňském parku. Dnes slouží k odpočinku, vycházkám a ke sdružování občanů. Poslední dva roky se lidé v parku shromáždili i ke sledování novoročního ohňostroje.

Kontakt

Obec Bochoř
Náves 202/41,
751 08 Bochoř

Podrobný kontakt

Hodiny pro veřejnost

starosta
pondělí
8:00-11:30 h
středa12:30-17:00 h
místostarosta
pondělí, středa
15:00-17:00 h
kancelář
pondělí, středa
8:00-11:30 h 12:30-17:00 h, pokladna do 16:30 h
úterý 8:00-11:30 h 12:30-15:00 h, pokladna do 15:00 h
ostatní dny po telefonické dohodě, pracovnice nemusí být přítomny

© 2021 Obec Bochoř, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti
Wedipa.com - Tvorba webových stránek, Redakční systém Wedmin