Pod západními výběžky Chřibů v údolí pod Kunkovským lesem se nachází malá vesnice Kunkovice, ležící na rozhraní Kroměřížska a Vyškovska. V současné době v Kunkovicích trvale žije 60 obyvatel. …
Projížďka vláčkem po železniční trati Bylnice - Horní Lideč, kterou najdeme v jízdním řádu a na mapě ČSD pod číslem 283, je při projíždění překrásnou a členitou krajinou jižního Valašska zpestřena…
Ve 30. letech 20. století probíhala v Teplicích nad Bečvou rozsáhlá přestavba a výstavba. Součástí této výstavby byla i výstavba nové Kolonády a lázeňského domu (Bečva). Autor architektonického…
Bílé kameny jsou jedním z vrcholů Sokolského hřbetu Rychlebských hor. Sokolský hřbet je východní části masivu Rychleb, která začíná u sedla Na Pomezí a dosahuje nejvyššího bodu na Studničním vrchu…
Zastavení Čarodějnické Cyklotrasy č.6 na „šumperské“ větvi trasy je poněkud utajené. Zatímco až na výjimky jsou jednotlivá zastavení umístěna či věnována vcelku velkým objektům (hrad Mírov, zámek v…
Nedaleko Rozcestí U Nových Domků dnes stojí kamenná boží muka. Byla sem přenesena někde od Příčné ulice v Šumperku (tj. někde od Eternitky). Původně se však měla nacházet blíže města, údajně od místa…
Nejvýznamnější památkou v katastru Hložce je veřejnosti přístupná zřícenina kdysi mohutného hradu Brumova, strážce Vlárského průsmyku a správního centra celé oblasti jižního Valašska. Hrad je pro…
Říká se, že prý "trocha historie" nikoho nezabije a tak si dovoluji nastínit vám stručnou historii této horské oblasti: nejstarší lidské osídlení z okrajů Hložce pochází dokonce už z nejstarší doby…
Zajímavost z kategorie kuriozit lze o těchto Velikonocích shlédnout na zahradě kulturního domu v Bludově. Po pěti letech bludovští zopakovali svůj zápis do české knihy rekordů a kuriozit v počtu…
Pod názvem Hložec nehledejme nové neznámé pohoří: toto jméno nese horská skupina Bílých Karpat, oddělená od blízkého Královeckého hřebene hlubokým údolím říčky Klobučky. Při pohledu na mapu…