Drobečková navigace

Úvod > Spolky > Myslivci

Myslivci

Myslivecký spolek „HLOUŽEK“ BOCHOŘ hospodaří na výměře 762 ha v katastru obcí

Bochoř – Věžky, kdy 759,2 ha tvoří půdní fond a 2,6 ha lesní fond. Honitba se rozprostírá na rovině,  která se táhne od hranice Přerova podél bývalého vojenského letiště Bochoř až po hranici s obcí Věžky, Vlkoš, Lověšice a Horní Moštěnice.

MS „HLOUŽEK“ Bochoř existuje jako samostatná dobrovolná organizace již od r. 1993, kdy uzavřela s místním HONEBNÍM SPOLEČENSTVEM Bochoř - Věžky nájemní smlouvu. Tato byla v průběhu let obnovena a tedy myslivost v Bochoři díky tomu pokračuje i v současné době.

MS „HLOUŽEK“ má celkem 15 členů a pracuje s 5 členným výborem:

Předseda: Marek Špunar

Místopředseda: František Kadlčík

Myslivecký hospodář: Roman Konopčík

Finanční hospodář: Oldřich Kornel

Jednatel: Martin Kornel

Z minulého období v letech 1993-2003 stojí rozhodně za zmínku snaha o řádné myslivecké hospodaření v nových nájemních podmínkách, které ale bylo nesmazatelně narušeno zcela neočekávanou povodní v červenci 1997. Povodeň zasáhla celou honitbu a pro úrodnou Hanou to byla obrovská rána nejen pro zemědělce, ale i pro nás myslivce, protože jsme museli konstatovat okamžitý velký úbytek veškeré zvěře, zejména drobné. Je třeba zde zmínit, že ačkoliv byla většina členů povodní postižena na majetku, soudržnost a spolupráce prokázala odolnost lidských vztahů ve sdružení. A právě navzdory této události jsme mohli s odstupem času konstatovat, že obětavá práce při obnově krmných a jiných mysliveckých zařízení se vyplatila. Zde je také na místě zmínit vysazení 32 ks zajíců polních ze Slovenska v r. 1998 na oživení populace, které bylo zajištěno za pomoci Okresního úřadu Přerov. V r. 2002 tak MS „HLOUŽEK“ mohlo začít po 5 letech opět pořádat hony na drobnou zvěř a následně také odchyt zajíců. Na odchytu se podílely také spřátelená okolní sdružení, které nám po povodni pomohly a ukázaly opravdové kamarádství (MS Želatovice, Zámrsky, Kladeruby, Domamyslice aj.). Nesmíme také opomenout spolupráci s SDH Bochoř, sportovci, se základní školou a dalšími spolky, bez kterých takovou akci nebylo možné provést. Po odchytu v lednu 2003 jsme akci opakovali po 7 letech v lednu r. 2010 za velikého mrazu, ale s velmi dobrým výsledkem odchycených zajíců. Akce vzbudila všeobecný pozitivní ohlas.

MS „HLOUŽEK“ Bochoř – Věžky je honitbou, kde se vyskytuje z mysliveckého pohledu výhradně zvěř drobná tzn. zajíc polní, bažant obecný, dále pak zvěř srnčí. Výskyt nemocí zvěře, které je nutno evidovat a hlásit jsme doposud nezaznamenali. Pro tlumení zvěře škodící myslivosti (tzn. především lišek obecných a kun) slouží několik lapacích zařízení a uměle zbudované nory.

MS „HLOUŽEK“ pravidelně už od r. 2006 pořádá ve spolupráci s místní farností Svatohubertské troubené mše za účasti trubačů ze Zábřehu na Moravě. Každoročně se tak v mimořádné kvalitě rozezní lesnice do ticha listopadové dušičkové atmosféry v místním kostele. Trubači ze Zábřehu na Moravě jsou totiž účastníci a v mnohých případech i vítězové uznávaných mezinárodních soutěží. Přinášíme tak do obce trochu jiný pohled na myslivost z pohledu tradic a bohaté historie.

MS „HLOUŽEK“ se průběžně podílí v obci na podpoře společenských a kulturních aktivit. Pravidelně se každý rok za obec účastní střeleckých mikroregionálních soutěží s dobrými výsledky. Pravidelně vysazuje stromky a do budoucna má v těchto plánech úmysl pokračovat.

 

Zpracoval: Oldřich Kornel                         e-mail: okkornel@seznam.cz

 

 

zpět na Spolky

3. 2. Blažej

Zítra: Jarmila

Zasedání ZO 2023

jsou plánována na 22.02., 22.03., 19.04., 24.05., 28.06., 25.09., 23.10., 22.11., 18.12.

Služby Czech Pointu

Pondělí                                 08-11:30 h   12:30-16:30 h
Středa                                 08-11:30 h   12:30-16:30 h

CzechPoint
cp_logo_3D_nahled.jpg

Mikroregion Moštěnka

www.mostenka.cz

Síť pomoci Moštěnka

https://sitpomoci.cz/

MAS Partnerství Moštěnka

http://www.mas-mostenka.cz

smscr_505x287[2].png

Interaktivní malovaná mapa Přerovsko

Klikněte pro načtení mapy
prerovsko[1].jpg

Návštěvnost stránek

505048
obec Bochoř patička